Pan Stanislav (35) pracuje jako programátor a poslední rok trpí potížemi v levé straně nadbřišku. Přicházejí náhle, trvají až několik dní a jsou spojené s nevolností, pocitem plnosti, pálením žáhy a bolestmi. 

Stanislav se začal vyhýbat jídlu v kantýně, probral své problémy s praktickým lékařem a absolvoval prohlídky u dvou specialistů – organickou příčinu vyšetření neodhalila. Nakonec Stanislav vyhledal psychoterapeuta a hned z prvního rozhovoru bylo jasné, že na něj těžce doléhá situace v práci. Neustále změny ve vedení, velká fluktuace zaměstnanců a obecně špatná atmosféra na pracovišti Stanislava vyčerpávají. Ten je navíc zvyklý podávat navzdory všemu co nejlepší výkony. Roste však v něm pocit marnosti, mladší kolegové si dokáží u šéfa vybojovat lepší postavení nežli on.

Trápí to i vás? Přijďte!

Poruchy trávení a jejich symptomy

  •  O psychosomatických porruchách trávení se mluví v případě, jestliže nejméně tři měsíce trvají bolesti v převážně levé nebo střední části nadbřišku
  • Postižený má pocity tlaku nebo plnosti v nadbřišku, trápí ho předčasný pocit plnosti a nechutenství
  • Obvykle se dostaví i nevolnost, nutkání ke zvracení nebo pálení žáhy
1

Kde může být problém:

Trávicí soustava má svůj vlastní nervový systém, někdy dokonce nazývaný jako „druhý mozek“. 

Je dokázáno, že silné emoce, jako jsou například zlost či nenávist, správné činnosti žaludku a střev zabraňují. Vnitřní konflikt se takzvaně „vrazí do žaludku“, který se pak stává dějištěm projevů duševních problémů.

Žaludeční potíže jsou velmi rozšířené a trpí jimi přibližně 15 % dospělých

V průběhu dvanácti měsíců má tyto problémy dokonce čtvrtina obyvatelstva a u více než poloviny z nich se přitom nedají nalézt žádné organické příčiny. V takovém případě se mluví o dráždivém žaludku nervového původu. Ženy pak trpí tímto problémem až třikrát častěji než muži a četnost obtíží s věkem stoupá.

2

Co vás se mnou čeká

Na počátku terapie odborníci často doporučují začít si psát deník svých symptomů, aby se klient naučil chápat souvislosti mezi svými žaludečními potížemi a tím, co se v něm nebo kolem něj právě děje. Pro úspěšnou terapii je to klíčové. Pak mohou být nejrůznější relaxační techniky, které nabízí právě body-psychoterapie obzvláště účinné. Někdy stačí najít jen vhodný způsob masáže, přizpůsobený problémům konkrétního klienta, a vliv strachu a vnitřního konfliktu se sníží (a to i na mentální úrovni).

Když vlivem terapie tělesné napětí povolí, mohou se začít rozpouštět i hluboké strachy včetně pocitu dlouhodobého ohrožení a nedostatečného pocitu sebeúcty. Žaludeční potíže jsou často spojeny s naší mocí a bezmocí v sociálním kontaktu. Nalezení a obhájení našeho sebeurčení, postoje a hodnot dělá našemu žaludku dobře a zklidní se.

Klient tak dříve či později začne měnit i přístup ke svému tělu. Platí, že kdo vnímá sám sebe pozitivně, časem začne automaticky věnovat více pozornosti i tomu, co svému tělu dává včetně zdravého a pravidelného jídla. V případě žaludečních potíží je to obzvláště důležité.

 

Chcete vědět více o tom, jak se vypořádat s problémy s trávením, nebo máte zájem o sezení body-psychoterapie?

Napište mi.