Pan Jiří (49) pracoval celý život jako stavbyvedoucí. Před čtyřmi lety začal trpět skoro denními bolestmi zad. Objevily se krátce poté, co změnil zaměstnání a začal pracovat na stavebním úřadě. Tady musí zvládat především psychickou zátěž – neustále po něm někdo něco chce. 

Nemá to lehké ani doma, protože má o patnáct let mladší ženu, které je velmi společenská a aktivní. Jiří s ní nedokáže držet tempo, a necítí se tak bezpečně v práci ani doma. Lékaři po opakovaných odborných vyšetřeních nenašli žádnou organickou příčinu jeho potíží a praktický lékař mu nakonec předepsal antidepresiva a doporučil mu, aby navštívil psychosomatickou kliniku. 

Akutní bolest bývá obvykle varovným signálem, které by člověk neměl ignorovat. Faktem ale je, že jen asi pětina všech bolestí v zádech je vyvolána nějakým specifickým onemocněním. To znamená, že 80 % bolestí v zádech jsou bolesti nespecifické a nelze je organickými příčinami objasnit. 

U lidí s bolestmi v zádech byl naopak prokázán typický vzorec jejich emocionální reakce na stres, a to oboustranné napětí svalstva v oblasti bederní páteře, obzvlášť silné na levé straně.

Trápí to i vás? Přijďte!

Bolesti v zádech 

  •  Bolesti v zádech, které nemají organickou příčinu, bývají bodavé nebo plošné
  • Nejčastěji (asi ze 70 %) se objevují v bederní nebo pánevní oblasti a bolest může vystřelovat do nohou
  • Druhá nejčastější bolest (uvádí ji až 25 % lidí), bývá lokalizována v oblasti šíje
1

Kde může být problém

Nejde-li o organickou příčinu bolestí, má smysl pokusit se takzvaně rozhýbat. 

Navzdory bolestem by se měl člověk pustit do tělesných činností do té míry, aby se vyhnul vyhýbavému a sebe šetřícímu chování. To jeho problémy jen prohloubí. Velmi se osvědčila cvičení na podporu stabilizace páteře a udržování rovnováhy. 

Postižení si totiž časem osvojují špatný tělesný postoj: vysouvají trup vpřed, mají povislá ramena a vytáčejí pánev. I v klidu také mívají nadměrně napjaté svalstvo, ačkoli o tom většinou vůbec nevědí. Pak potřebují odpovídající relaxační trénink.

2

Co vás se mnou čeká

U lidí, které mají problémy se zády, se obvykle během terapie zjistí, že sami na sebe příliš tlačí. Neustále se musí držet, což má za následek setrvalé napětí. Body-psychoterapie umí vše strnulé a napjaté uvolnit. Využívá k tomu vlastní inteligenci těla. Terapeut zároveň klienta podporuje v jeho uzemnění a nastolení dobrého vztahu se zemí. 

Jen uzemněný člověk má totiž smyl pro realitu a jen tak ho něco nerozhodí. Na ostatní zároveň podvědomě působí tak, že ho nezpochybňují a nebojují s ním. Má pak přirozený respekt a v životě se cítí bezpečně. 

Přímá a přitom lehce uvolněná záda mají optimální využití svalových vláken. Taková osoba působí důstojně a podvědomě to vyvolává u druhých lidí respekt. Kde jsem v životě museli udělat kompromisy a co jsme obětovali, abych jsem nezklamali? Terapie může pomoct klientovi nalézt důstojný vztah k situacím, na které nejsme moc hrdí a raději by jsme se jim vyhnuli.

 

Chcete zvýšit své sebevědomí a cítit se v životě uvolněně?

Chcete se objednat na body-psychoterapeutické sezení? 

Napište mi.