Paní Eva (60) už léta bere léky na uklidnění, které jí předepsal její praktický lékař. Polyká je každé ráno a doufá, že právě ten dnešní den bude lepší než jiný. Zpravidla není. Dříve či později se dostaví urputné bolesti břicha, doprovázené jednou průjmem, podruhé zácpou. Paní Eva je přesvědčená, že musí být nemocná, opakovaná gastroenterologická vyšetření však nic neukázala. Na svůj věk je naopak zdravější než většina vrstevníků a všechny její testy včetně těch krevních jsou v pořádku. 

Obvykle se problémy dostaví poté, co se paní Eva rozruší. To se jí děje celkem často, trpí totiž velkou trémou a úzkostmi z toho, co „řeknou lidi“. Právě tréma či úlek ale k průjmu vedou téměř zákonitě. Střeva tak reagují na silné vnitřní napětí. 

Všechno ukazuje na to, že paní Eva trpí syndromem dráždivého střeva. Označení „dráždivé střevo“ pak předpokládá, že je střevo drážděno svým obsahem, pro to však neexistují žádné důkazy. Naopak se ukazuje, že příčinami tohoto problému bývají psychická poškození, mnoho taková, která si člověk z raného dětství ani nepamatuje.

Trápí to i vás? Přijďte!

Syndrom dráždivého střeva a jeho symptomy

  •  Pro syndrom dráždivého střeva jsou typické zácpa a průjem, které se mohou střídat, bolesti břicha a nadýmání až po viditelně nadmutý podbřišek.
  • Typické je, že se obtíže zhoršují po jídle a bolesti sídlí obvykle v oblasti břicha pod pupkem.
  • Ženám se příznaky často zhoršují během menstruace nebo ovulace
1

Kde může být problém

U lidí se syndromem dráždivého střeva lze vypozorovat některé společné vlastnosti či sklony: perfekcionalismus, přehnanou ctižádostivost, nadměrné úsilí o podání co nejlepších výkonů nebo zvýšená úzkostnost. 

Až 85 % všech postižených pak hlásí zesílení symptomů v souvislosti se zatěžujícími životními zážitky.

Faktem je, že u lidí, kteří nemají dostatečné strategie pro zvládání stresu, mohou rodinné, partnerské či pracovní stresy rozpoutat „emoční průjem“ velmi snadno, a to například následkem přepracování nebo akutního strachu.

2

Co vás se mnou čeká

Právě se strachem však dokáže body-psychoterapie velmi dobře pracovat. Odstraňuje svalové napětí, a tím výrazně podporuje proces fyzického a psychického uvolnění, což rozpouští permanentní strachy.

Výhodou body-psychoterapie je také to, že dokáže pracovat se starými strachy, které vznikly už v raném dětství. Tělo si totiž pamatuje svým způsobem na všechny důležité situace, na které se mysl už ne tak jednoduše rozpomíná.

Často se objevuje téma ohledně ztráty možnosti tvořit svůj život podle našich přání.

 

Chcete vědět více o tom, jak se vypořádat s problémy s trávením, nebo máte zájem o sezení body-psychoterapie?

Napište mi.