Slečna Lucie (23) zkolabovala poté, co oznámila v práci, že dává výpověď. Těsně před tím vyhodili na hodinu pár jejích kolegů a ona podlehla panice, že to potká i ji. Poté, co nadřízený její výpověď přijal, dostavil se prudký záchvat hyperventilace. Samých strachem ze zadušení Lucie tak rychle a hluboce vdechovala a vydechovala, že se její symptomy stále zhoršovaly. Dostávala křeče do rukou a nohou a připadala si jako omámená. Kdosi rychle přivolal záchranku. V sanitce se Lucie uklidnila, přítomnost zdravotníků jí dodala pocit jistoty. Nálezy nemocničního vyšetření byly naprosto v pořádku a do hodiny byla doma, vybavená „jen“ dvěma prášky na uklidnění.

O tři měsíce později se záchvat opakoval poté, co Lucie navštívila rodiče svého přítele. Opět následoval příjezd sanitky a tentokrát již dvoudenní hospitalizace v nemocnici. Psychiatr, pozvaný ke konzultaci, doporučil psychoterapii. Záchvaty hyperventilace prý mohou souviset se vztekem a zuřivostí. Vždyť kolegy podle Lucie vyhodili neprávem a její přítel se nebyl schopen v domě svých rodičů Lucie zastat, když ji budoucí tchyně nemístně kritizovala. 

Trápí to i vás? Přijďte!

Úzkostná ataka a její symptomy:

  • Při silném rozrušení člověk pociťujete tlak a úzkost na hrudi, lapáte po dechu, cítíte mravenčení kolem úct nebo v konečcích prstů
  • Přidává se bolest či bušení srdce, znecitlivění rukou, pocit sevřeného hrdla
  • Někdy můžete mít chladné ruce a nohy a hlavně vám hrdlo svírá ho strach z náhlého bezvědomí
1

Kde můžete být problém

Lucii dělá evidentně potíže vnímat a vnitřně si připustit bezmoc, a když už si ji připustí, má strach dát ji najevo, aby někomu neublížila. 

Jenže veškeré silné pocity – zloba, vztek, panika, bolest nebo napětí vyvolané stresem – dýchání proměňují. Při emocionálním rozrušení pak může nastat práce hyperventilace – příliš rychlé a hlubokém popřípadě povrchové dýchání.

U úzkostné ataky jde v první řadě o to, aby si postižený uvědomil pocity, které jsou v základu, a naučil se je zpracovávat. 

Často mají tito lidé také strach z nového záchvatu, ten se ale dá překonat cílenými technikami dýchání. Body-psychoterapie umí dechové a relaxační terapie velmi dobře nastavit, aby u každého individuálně fungovaly. 

2

Co vás se mnou čeká

Dýchání a pocit tělesného i duševního zdraví spolu úzce souvisejí. Prudké dýchání způsobuje zvýšení pulsu, pomalé dýchání vede naopak k vnitřnímu klidu a uvolnění. Není přece možné klidně, uvolněně dýchat a být přitom rozčilený.

Během terapie se nejen zklidníte a naučíte se technikám, které budete moc provozovat i sami doma nebo v práci, ale možná poprvé v životě se můžete spojit s tím, co jste v sobě dlouho potlačovali. Tlak na hrudi a nepřiměřená reakce na stres se tak mohou rozpustit už během jediného sezení.

 

Chcete vědět více o tom, jak se vypořádat s úzkostí, nebo máte zájem o sezení body-psychoterapie?

Napište mi.