Bolí mě z toho u srdce aneb jak se zbavit úzkosti?

Pan Zdeněk (39) je bezpečnostní technik, který pracuje často v terénu a mimo domov bývá i několik dní v týdnu. Má pocit, že tím jeho rodina, manželka a dvě děti trpí. Utěšuje se ale tím, že vydělává dost peněz.

Na bolesti na hrudi si Zdeněk stěžuje poslední tři roky. K tomu se přidalo bušení srdce a poruchy srdečního rytmu. Své potíže si vysvětluje jako blížící se srdeční infarkt. Je vyděšený. Poprvé se u něj symptomy objevily po náhlé smrti jeho otce – zemřel právě na infarkt.

Opakované vyšetření srdce ale nic nepotvrdilo, přesto pan Zdeněk strávil několik týdnů v pracovní neschopnosti. Doma s manželkou a dětmi se mu velmi rychle ulevilo, možná díky tomu, že měl pocit, že má opět všechno pod kontrolou. Dlouhodobě se totiž obává, že si jeho žena najde někoho jiného, když on sám netráví doma tolik času. 

Po návratu do práce se ale jeho srdeční potíže vrátily s takovou intenzitou, že Zdeňka jeho praktický lékař odeslal k psychologickému vyšetření. Tomu se Zdeněk brání zuby nehty, rozhodl se proto nejdříve pro body-psychoterapii. Má pocit, že by mohla zabrat rychleji.  

1

Trápí to i vás? Přijďte!

Srdeční neuróza a její symptomy:

  • Ve stresu, vzrušení, zlosti či úzkosti se vám divoce rozbuší srdce
  • Máte nepravidelný tep
  • Pociťujete bodavou bolest či pocit úzkosti na hrudi
  • Bojíte se infarktu, máte ho v rodině

Kde může být problém

Bušení srdce a poruchy srdečního rytmu zdaleka ne vždycky hlásí blížící se srdeční infarkt. A lékaři už mají pro tento druh potíží také název – srdeční fobie nebo srdeční neuróza. Trpí jí až 20 % pacientů odborných ordinací. 

Lidé se srdeční neurózou potřebují ze všeho nejdřív uklidňující informaci: poruchy rytmu zdravého srdce jsou většinou neškodné. Obvykle jde vlastně o výraz nadměrného, v mnoha případech pochopitelného strachu z rodinné a osobní anamnézy. Vždyť srdeční infarkt je nejčastější příčinou smrti.

Lidé se srdeční fobií se mají nejen naučit pozorovat a

vnímat své srdce beze strachu,

ale mají navíc přijít na to, čeho se ve skutečnosti bojí. 

Obvykle se až chorobně upínají k nejbližším, hlavně k partnerovi nebo k práci, kteří mají poskytnout pocit jistoty a bezpečí. Strach z jejich ztráty pak může být ochromující. 

Starosti s domnělými srdečními problémy často jen odvádějí pozornost od skutečných životních problémů, a těm je nutné postavit se tváří v tvář v terapii. 

Důležité je také nepotlačovat svůj vztek a zlobu, které se pak projeví nekontrolovatelnými výbuchy. Naopak je třeba se naučit tyto emoce vnímat a projevovat adekvátně situaci.

2

Co vás se mnou čeká:

Vhodný je trénink uvolňování napětí, který body-psychoterapie nabízí. Ta zároveň pomáhá uvolnit staré nevyjádřené emoce, které sami před sebou schováváme.

Spousta lidí se cítí, že jsou „zaseklí“, nedaří se jim, necítí se dobře a vlastně neví proč. Terapie obvykle ukáže, že nejsou ve spojení se svým vztekem, strachem a smutkem. Zavřeli si tak ale dveře i k emocím, jako je radost nebo nadšení. Když se v terapii podaří uvězněné emoce osvobodit, vytvoří se tak prostor pro nový a daleko svobodnější růst.

Chcete vědět více o tom, jak se vypořádat se strachem, nebo máte zájem o sezení body-psychoterapie?

Napište mi.